Den země pod Špilberkem
Přijďte s námi oslavit Den Země, který se letos ponese v duchu tématu Voda pro život! 20. dubna 2013 od 10 hodin v parku pod hradem Špilberk.
Kromě informací, her a zábavných aktivit pro děti nabídne akce také ukázky tradičních řemesel, prodej regionálních výrobků, ochutnávky biopotravin a produktů fair trade a kulturní doprovodný program.
Těšit se můžete na vystoupení studia Cyranovy boty, divadla ÚDIF a Aldente.
V 16 hodin program vyvrcholí koncertem kapely Budoár staré dámy. V rámci akce bude také možné navštívit hravou Otevřenou zahradu, kterou zpřístupní Nadace Partnerství.
Úplný kulturní program najdete ZDE.
Do přípravy bohatého programu se zapojí více než dvacet brněnských organizací: Asekol, Barvič a Novotný, Centrum pasivního domu, Česká lesnická společnost, Děti Země, EKO-KOM, a.s., Dobrovolnické centrum 67, Ekologický institut Veronica, Epsík – LMŠ Sýkorka, FSC ČR, Greenpeace Brno, Hnutí Brontosaurus, Hnutí DUHA, Jihomoravský kraj, Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity, Lesy ČR – KŘ Brno, Lesy města Brna, a.s., Nadace Dreams and Reality, Nadace Partnerství, Nadace Veronica, NaZemi – společnost pro fair trade, NESEHNUTÍ Brno, Permakultura (CS), Pozemkový spolek Hády – Lamacentrum, Rezekvítek, SITA – Kompostárna Brno, SVČ Lužánky, ŠLP Křtiny, Tanzer consulting, s.r.o., ÚHÚL, Veřejná zeleň města Brna, YMCA Brno.
Akci finančně podpořil Jihomoravský kraj a statutární město Brno. Mediálními partnery akce jsou Rádio Petrov a Radio R.
Po akci
Brněnské oslavy Dne Země se konaly v sobotu 20. dubna v parku pod hradem Špilberk. Akce byla úspěšná, navštívilo ji téměř 4000 návštěvníků. Letošní ročník s tématem Voda pro život pořádala Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání ve spolupráci s Rezekvítkem a dalšími třiceti organizacemi.
Na jednotlivých stanovištích si děti mohly vyzkoušet poznávací aktivity spojené právě s tématem vody. Připraveno bylo například pozorování vodních živočichů, pokusy s povrchovým napětím vody či koloběhem vody. Za splněné úkoly děti dostávaly součásti dřevěného vodního mlýnku, který si v cílovém stanovišti mohly sestavit a vyzkoušet.
Na stanovišti Rezekvítku byla připravena hra s aktuálním jarním tématem – migrace žab k vodní ploše. Po té, co se děti dozvěděly, jaké žáby u nás žijí, žabími skoky zdolaly opičí dráhu a dostaly se k žabímu podchodu – tunelu, který je převedl pod pomyslnou silnicí, na které jezdila auta, až k rybníčku. Tady děti čekal poslední úkol seřazení vývojových stádií žab.
Na informačních stáncích organizací měli lidé možnost dozvědět se o ekologických problémech, koupit si inspirativní publikace o životním prostředí, nebo třeba i živé stromky k výsadbě. Nechyběly ani ukázky tradičních řemesel. Nadace Partnerství slavnostně zahájila provoz Otevřené zahrady, kde společně s Lipkou představila hravá interaktivní stanoviště určená pro výuku žáků ze základních škol.
V kulturním doprovodném programu se představilo Studio Aldente s divadelním představením pro děti, pohybové studio Cyranovy boty či divadlo ÚDIF s fyzikálními experimenty spojenými s vodou. Kulturní program zakončila koncertem brněnská kapela Budoár staré dámy.
Akce se konala pod oficiální záštitou radního Jihomoravského kraje Jaroslava Parolka, finančně ji podpořil Jihomoravský kraj a statutární město Brno. Mediálním partnerem akce bylo Rádio Petrov a RadioR.